Monday, 1 October 2012

Úvod (Czech Introduction to the Derby Cathedral Peregrine Project)

Úvod
Sokoli stěhovaví jsou nejrychlejší živí tvorové na této planetě.
Před šedesáti lety málem na celé severní polokouli vymřeli kvůli znečištění životního prostředí pesticidy. Ale teď se jejich počet znovu obnovuje. Stále častěji je lze nalézt, jak hnízdí na vysokých budovách ve městech, stejně jako na jejich obvyklých stanovištích na skalních výstupcích a útesech. Loví a zabíjejí pro potravu jiné ptáky, které si pak přinášejí zpět na svůj hnízdní výstupek.

Náš projekt
Od roku 2006 náš projekt pomáhá páru sokolů stěhovavých hnízdit a vyvést mláďata vysoko na starobylé kamenné věži katedrály v Derby v Anglii. Opravili jsme velkou dřevěnou plošinu v polovině výšky 480 roků staré věže po zjištění, že ptáci dorazili a snažili se tam zahnízdit. Platforma jim nabízí jim výstupek na budově dost velký pro to, aby nakladli vejce a vyvedli mladé. Tento projekt Peregrine je partnerský. Více se dozvíte zde.

Webkamery
Jsme vybaveni třemi webovými kamerami, které můžete nyní sledovat po celý rok. Pracují také v noci. K dispozici jsou dvě kamery a mikrofon na hnízdní plošině. Třetí kamera je na vrcholu věže, kde se sokoli často živí, spí a dokonce i páří. Rada města Derby nám svou internetovou linkou pomáhá, abychom dostali sokoli online. Kameru ke sledování si vyberte zde.

Samice sokola stěhovavého se nazývá v angličtině "falcon", a je o dost větší než samec, který se nazývá "tiercel". Oba dospělí mají bílou spodinu s vodorovnými tmavýni vlnkami na břiše, a břidlicově šedá záda a křídla. Mladí ptáci jsou mnohem hnědší barvy a mají svislé čáry na břiše, na rozdíl od dospělých. Můžete snadno rozeznat dospělé od mladých na záběrech webových kamer, ale není to tak snadné rozeznat samce od samice, jen když jsou oba spolu, a můžete porovnat jejich velikosti. Pak je to jasné.

Náš Blog
Náš projekt deník (blog) je v angličtině. Publikujeme detaily o tom, co se děje po celý rok, i mnoho fotografií a videa. Můžete přeložit libovolnou stránku pomocí nástroje "Translate" v pravém horním rohu každé obrazovky. Povzbuzujeme návštěvníky, aby zanechali komentář nebo se ptali. Chcete-li to provést, klikněte na odkaz "comments" (komentáře) pod posledním blogem. (Nepřidávejte prosím komentáře u starších příspěvků, protože je velmi nepravděpodobné, že by byly prohládnuty a zodpovězeny.)
Pro přidání komentáře se nemusíte přihlásit. Nicméně, běžně všechny komentáře před zveřejněním moderujeme (schvalujeme). Pokud chcete, můžete nám poslat e-mail přímo na peregrines@derbyshirewt.co.uk. Uděláme, co bude v našich silách, abychom odpověděli na všechny otázky.

Životní cyklus sokola stěhovavého
Sokoli stěhovaví kladou vejce na jaře, kolem konce března. Z vajíček se líhnou asi o 30 dní později na začátku května mláďata. Během následujících šesti týdnů mláďata rychle rostou, a vylétají z hnízdní plošiny na začátku července. Mláďata lze pak vidět na obloze nad Derby, jak se učí létat a shánět potravu. Do září se obvykle vzdálili od Derby a najdou si domov jinde.

Sledování sokolů stěhovavých v Derby.
Je snadné vidět sokoli stěhovavé, pokud žijete v blízkosti Derby. Dospělí sokoli se zdržují v blízkosti katedrály v průběhu celého roku a jsou nejlépe vidět z trávníku parku za katedrálou. Viz. situační mapka "Location map" na hlavní straně bloku. Pokud navštívíte Derby jako turista nebo jako jeho obyvatel, najdete katedrálu jen pár minut chůze od hlavních nákupních center a zařízení pro volný čas v centru města. Spojením návštěv obojího můžete strávit pěkný den.

Provozujeme speciální pozorovací místa “watchpoints” na trávníku v parku za katedrálou od poloviny května do července. Můžete použít teleskopy nebo dalekohledy poskytované místními dobrovolníky, kteří s vámi rádi pohovoří a zodpovědí všechny otázky týkající se úžasných ptáků Derby. Zkontrolujte blog v zprávy, kdy sledování probíhá

Často lze vidět sokoly z části vnitřního obchvatu Derby, známé jako St Alkmund's Way. Jeden nebo více ptáků často sedí na vrcholu obrovského nápisu v modré barvě na Jurys Inn hotelu. (Nesnažte se je pozorovat během jízdy!)

Přednášky a dosah.
Pokud vaše místní komunita, skupina nebo organizace, je v Derby nebo Derbyshire můžeme být schopni přijít a hovořit s vámi o našich sokolech stěhovavých. Nebo bychom mohli uspořádat speciální návštěvu sledovacího místa tady v Derby, nebo během návštěvy Derby katedrály. Dáváme přednost menšinovým skupinám, protože to budeme podporováni Heritage Lottery až do roku 2015. Možná budeme muset přidat další skupiny. Kontaktujte nás a rezervujte si přednášku.

Peregrine Champions
V roce 2013 začneme povzbuzovat jednotlivce v rámci komunitních skupin a organizací, aby se stali "Peregrine Champions". Dáme jim informace, zdroje a školení, které potřebují, aby mohli jít a mluvit s ostatními v rámci svých vlastních místních skupin. Doufáme, že tímto způsobem se více lidí a skupin zapojí a nejmilovanější ptáci ve městě budou více oceňováni. Máme představu tyto skupiny by většinou souvisely s věkem, zdravotním postižením nebo etnický původem. Pokud budete mít zájem stát se “Peregrine Champions” pro příští sezónu, kontaktujte nás prosím prostřednictvím e-mailu na adrese peregrines@derbyshirewt.co.uk

Podpořte nás
Pro příští tři sezóny jsme získali finanční podporu Heritage Lottery pro řadu konkrétních aktivit a rozvoj. Ale finanční prostředky jsou stále potřebné k udržení webcamer a zlepšení projektu jinými způsoby. Pokud byste chtěli diskutovat o tom, jak byste mohli podpořit Derby Cathedral Peregrine projekt, ať už finančně nebo jiným způsobem, kontaktujte nás.


Další informace o projektu je k dispozici na internetových stránkách Rady města Derby.

Toto je návrh úvodu. Pokud byste chtěli navrhnout změny nebo byli ochotni ho přeložit do jiného jazyka, prosím zanechat komentář níže, nebo nám napište.
This translation courtesy of Zuzana Syrová

Sent Sept 2012

No comments: