Polski


Kamera internetowa 1 Kamera internetowa 2 Kamera internetowa 3
description here - Webcam
Kliknij aby zobaczyć kamery 1.
description here - Webcam 2
Kliknij aby zobaczyć kamery 2
description here - Webcam 3
Kliknij aby zobaczyć kamery3
Multi-view. Odświeża co 6 sekund. Brak dźwięku.
Pojedynczy obraz. Odświeża co 6 sekund. Brak dźwięku.
Wideo na żywo z dźwiękiem.

WprowadzenieSokoły wędrowne są najszybszymi stworzeniami żyjącymi na naszej planecie. Sześćdziesiąt lat temu zanieczyszczenie środowiska przez pestycydy niemalże doprowadziło do wymarcia tych ptaków na półkuli północnej, ale obecnie ich liczba zaczyna wracać do normy. Gniazda lęgowe sokołów wędrownych można coraz częściej spotkać na wysokich budynkach w miastach, jak i również w ich naturalnym środowisku - na górskich klifach i półkach skalnych. Sokoły polują na i zabijają inne ptaki, a swoje ofiary zazwyczaj patroszą i zjadają w gnieździe.

 
Nasz projekt
Od 2006 roku w ramach naszego projektu pomogliśmy parze sokołów wędrownych założyć gniazdo i wychować potomstwo na zabytkowej kamiennej wieży katedry w angielskim mieście Derby. Po odkryciu przylotu ptaków zbudowaliśmy dużą drewnianą platformę w połowie 480-letniej wieży katedry i pomogliśmy ptakom się na niej zagnieździć. Nasza konstrukcja jest jedyną formą półki skalnej na budynku gdzie ptaki mają wystarczającą ilość miejsca na złożenie jaj i wychowanie piskląt. Projekt Sokół Wędrowny jest prowadzony we współpracy z innymi instytucjami (szczegółowe informacje można znaleźć tutaj).

Kamery internetowe
Na wieży katedry zainstalowaliśmy trzy kamery internetowe, które transmitują obraz przez cały rok. Kamery działają również w nocy. Na platformie lęgowej znajdują się dwie kamery i mikrofon, a trzecia kamera została zainstalowana na szycie wieży, gdzie sokoły często żerują, śpią, a nawet odbywają toki. Relacje on-line z gniazda sokołów są transmitowane dzięki połączeniu internetowemu Rady Miasta Derby (relację z kamery można wybrać tutaj).

Samica sokoła wędrownego (wędrowna) jest znacznie większa od samca (tiercelet). Oba dorosłe osobniki mają biały przód z poziomymi liniami, stalowoszary tył i stalowoszare skrzydła. Dorastające pisklęta są bardziej brązowe i, w przeciwieństwie do dorosłych ptaków, mają pionowe linie na przodzie. Na obrazach przesyłanych przez kamery internetowe można łatwo odróżnić dorosłe osobniki od piskląt, ale rozpoznanie płci może okazać się nieco trudniejsze, chyba że oba ptaki znajdują się obok siebie i można porównać ich rozmiary. Wtedy rozpoznanie płci staje się całkiem oczywiste.

Nasz blog
Dziennik naszego projektu jest prowadzony w języku angielskim. Umieszczamy w nim szczegółowe informacje na temat wydarzeń, jakie mają miejsce w ciągu roku, jak również liczne fotografie i nagrania video. Każdą stronę naszego blogu można przetłumaczyć przy pomocy narzędzia Tłumacz (Translate), które znajduje się w prawym górnym rogu na każdym ekranie.
 

Zachęcamy naszych gości do pozostawiania komentarzy i zadawania pytań. Można tego dokonać na najnowszym wpisie na blogu poprzez kliknięcie na znajdujący się poniżej link Komentarze (Comments). Prosimy nie dodawać komentarzy do starszych wpisów gdyż nie będą one zauważone i zaadresowane. Pozostawianie komentarzy nie wymaga wcześniejszego logowania się, ale wszystkie komentarze są moderowane przed publikacją. Goście, którzy preferują bezpośredni kontakt mogą do nas pisać na adres e-mail: peregrines@derbyshirewt.co.uk. Dołożymy wszelkich starań, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Cykl życia sokoła wędrownego
Sokoły wędrowne składają jaja na wiosnę (koniec marca), a 30 dni później wykluwają się z nich pisklęta. Przez kolejne 6 tygodni małe sokoły rozwijają się bardzo szybko i wylatują z gniazda z początkiem lipca. Młode ptaki można obserwować na niebie nad Derby gdzie uczą się latać i polować. Zanim nadejdzie wrzesień, młode sokoły zazwyczaj opuszczają Derby w poszukiwaniu nowego domu.


Obserwacja sokołów wędrownych w Derby
Common Snipe wing, found Jan 2008

Mieszkańcy Derby i okolic mogą bardzo łatwo obserwować sokoły wędrowne. Przez cały rok dorosłe osobniki przebywają w okolicy katedry i najlepszym punktem do ich obserwacji jest Cathedral Green znajdujący się na tyłach budynku (szczegółowa lokalizacja jest dostępna na głównej stronie naszego blogu w zakładce Location Map). Cathedral Green jest oddalony zaledwie klika minut od punktów handlowych i obiektów rekreacyjnych położonych w centrum miasta.

Od połowy maja do lipca na terenie Cathedral Green prowadzimy również specjalne punkty obserwacyjne (Watch Points). Podczas tych spotkań miejscowi ochotnicy użyczają lornetek i teleskopów oraz bardzo chętnie rozmawiają i odpowiadają na wszelkie pytania dotyczące tych wspaniałych ptaków zamieszkujących Derby. Szczegółowe dane na temat dat prowadzenia punktów obserwacyjnych można znaleźć na naszym blogu.

Sokoły wędrowne można również dostrzec z St Alkmund's Way (część wewnętrznej obwodnicy w Derby). Bardzo często ptaki siedzą na szycie niebieskiego szyldu hotelu Jurys Inn, ale nie zalecamy obserwacji w trakcie prowadzenia pojazdu!

Pogadanki i współpraca z innymi instytucjami
Przedstawiciele naszej grupy mogą odwiedzić lokalne społeczności lub organizacje znajdujące się w Derby lub na terenie hrabstwa Derbyshire po to, aby przedstawić informacje na temat sokołów wędrownych. Alternatywnie, jesteśmy w stanie zorganizować specjalną wycieczkę do punktu obserwacyjnego w Derby lub zaoferować nasze usługi w ramach dodatkowej atrakcji podczas zwiedzania katedry. 

Organizacja Heritage Lottery Fund dotuje nasz projekt aż do roku 2015 i w związku z tym dajemy pierwszeństwo grupom, które objęte są dotacją z tej organizacji. Wizyty pozostałych grup mogą wiązać się z opłatami. Prosimy o kontakt w przypadku rezerwacji pogadanek.

Przyjaciele sokołów wędrownych (Peregrine Champions)
W 2013 roku planujemy rozpoczęcie programu mającego na celu zachęcenie osób fizycznych do przyjęcia roli przyjaciół sokołów wędrownych (Peregrine Champions) w ramach ich lokalnych społeczności. Ochotnikom proponujemy szkolenie, informacje i materiały niezbędne do propagowania wiedzy na temat sokołów wędrownych wśród członków ich lokalnej społeczności. Mamy nadzieję, że w ten sposób zachęcimy więcej osób i grup do dzielenia naszej pasji na temat ptaków darzonych tak wielką sympatią w Derby.

Osoby, które pragną zostać przyjaciółmi sokołów wędrownych w następnym sezonie proszone są o kontakt poprzez nasz e-mail: peregrines@derbyshirewt.co.uk


Wparcie finansowe
Organizacja Heritage Lottery Fund zapewnia nam dotacje na rozwój i określone inicjatywy przez trzy kolejne sezony, ale potrzebujemy środków finansowych na dalszy rozwój naszego projektu i konserwację kamer internetowych. Osoby pragnące wesprzeć nasz projekt finansowo lub w jakikolwiek inny sposób proszone są o kontakt z nami poprzez e-mail.

Więcej informacji na temat naszego projektu można znaleźć również na stronie Rady Miasta Derby.


Can You Help Us?
Would you like to help us run @DerbySokoly - a Twitter account in the Polish language, or perhaps become a 'Peregrine Champion' and help share the excitement of Derby's amazing birds of prey to local community groups in your own mother tongue? (Ideally we would like to find a Peregrine Champion  living in Derby to do this. We would provide the support and training you require, and could  teach you the basics of using social media if you are not too familiar.)


We are very grateful to Eliza Brzozka who kindly prepared the above translation for us. If you can help translate our Introduction  into other languages - please contact peregrines@derbyshirewt.co.uk